Bazsalikom

A bazsalikom egy egyéves, gazdagon elágazó fűszer- és gyógynövény, amely akár 50 cm magasra is megnőhet. Az árvacsalánfélék családjába tartozik, melyet világszerte konyhákban és gyógyászati célokra is használnak. Négyszögletes szárain fejleszti hosszúkás, ovális leveleit, melyek illatosak és igen gazdagok illóolajokban.

Több különböző bazsalikom fajtát különböztetünk meg illóolajaik alapján, viszont színük szerint is csoportosíthatóak. Rózsaszín, vagy fehér ajakos virágai laza ál-füzérekben fejlődnek. Amennyiben hajtásait folyamatosan gyűjtjük, akkor a virágzás elkerülhető, mivel virágzás után már nem ajánlott a leveleit gyűjteni. A fiatal, zsenge hajtáscsúcsokat gyűjtjük, mert így segítjük a bazsalikomot, hogy szép bokrossá tudjon fejlődni.

A bazsalikomhoz számos hiedelem kapcsolódik. Az 1600-as években az angolok a bazsalikomot ételek ízesítőjeként, valamint rovarölőként is használták. A legyek és a nem kívánatos kártevők ellen az ajtónyílásokba akasztották. Az olaszok a bazsalikomot a szerelem jeleként tartották számon. Úgy tartották, hogy az erkélyen elhelyezett bazsalikom edény azt jelezte, hogy a nő készen áll az udvarló érkezésére. Ha pedig az udvarló bazsalikomot viselt az azt jelentette, hogy szándékai komolyak.

Bazsalikom
Bazsalikomos olaj

A bazsalikom és az egészség

A bazsalikomot a világ különböző kultúráiban a népi gyógyászatban már évszázadok óta használják különböző egészségügyi problémák enyhítésére.

  • Gyomor-és bélrendszeri problémák enyhítése: védelmet nyújt a gyomorfekély kialakulása ellen. Olaja az aszpirin okozta gyomorbántalmakat is képes ellensúlyozni.
  • Cukorbetegség esetén: a bazsalikom egyes vegyületei javítják a szénhidrát háztartást, így toxikus hatások nélkül képes helyreállítani a cukrok emésztését, felszívódását.
  • Nyugtató- és szorongásoldó hatás: a bazsalikom illóolajai segítenek a szorongásos állapot csökkentésében. Javíthatják a viselkedési és tanulási paramétereket és a rövidtávú memóriát segítik.
  • Vérnyomáscsökkentő hatás: kutatások megerősítik a bazsalikom vérnyomáscsökkentő hatását. Hatóanyagainak köszönhetően potenciálisan kihasználható a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is. Antioxidánsai felelnek a szívet védő hatásokért.
  • Légzőrendszer egészsége: a bazsalikom a légúti megbetegedések esetén a leggyakrabban használt gyógynövény. Asztma, hörghurut, köhögés és lázcsillapításra is használják. Hörgőtágító hatású, a légúti gyulladások által okozott izomtónust csökkenti.
  • Antimikrobális hatás: a bazsalikom leveléből készült kivonatot gyakran vizsgálják antibakteriális, gombaellenes, vírusellenes és parazitaellenes tulajdonságai miatt. Ígéretes szer lehet az élelmiszer eredetű baktériumok megtelepedésének és növekedésének megelőzésében. Emellett a fogakat károsító baktériumok ellen is felveszi a harcot, így segít a fogszuvasodást megelőzni.
Bazsalikom
Bazsalikom a konyhában

A bazsalikom konyhai felhasználása

A bazsalikom a konyhák elengedhetetlen fűszere, és számos étel ízét gazdagítja. Friss, apróra vágott leveleit tésztákhoz, pizzák tetejére, különböző szószokhoz, valamint olasz ételekhez gyakran használják. Nem csak olasz ételek ízesítője, hanem más nemzetek is szívesen használják ezt az aromás növényt különböző ételeik elkészítéséhez.

Receptötlet: Így készül a bazsalikomos pesto…

A bazsalikom enyhén édes, fűszeres íze mellett számos, az egészségre pozitív hatással is rendelkezik. Antioxidánsokban gazdag, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású, így hagyományosan gyógyászati célokra is használják.

Szóval a bazsalikom nem csupán egy fűszer, hanem gazdag történelmi, valamint gyógyászati háttérrel és számos konyhai felhasználási lehetőséggel egy valóságos szuper-élelmiszer. Otthoni környezetben is termeszthető, így bárki élvezheti a friss bazsalikom ízét és egészségére gyakorolt pozitív hatásait.

Szeretnél még többet tudni a bazsalikom történelméről és jótékony hatásairól? Itt még sok-sok hasznos információt találsz!

Még több gyógynövény lelőhelye: Gyógynövények A-Z

Amennyiben valamilyen betegségre keresel megoldást, Gyógynövények betegségekre oldalon tudsz nézelődni.

Facebookon is megtalálsz!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük